In perioada 2004-2005 s-au introdus reteaua de apa potabila, in localitate, lucrare realizata de catre CJ Ilfov. Aceasta retea a fost predata primariei Stefanestii de Jos in data de 28.08.2008, fiind administrata la nivel local de la acea data. Investitia cuprinde reteaua de apa potabila, o statie de tratare a apei, o statie de clorinare si 4 puturi de mare adancime.
Reteaua de gaze, realizata in colaborare de SNTGN Transgaz Medias si GDF Suez, a fost data in folosinta in toamna anului 2008, fiind in stadiu de extindere pe toate strazile din comuna.
De asemenea, incepand cu anul 2004 s-a efectuat pietruirea/asfaltarea majoritatii strazilor din comuna, ca si extinderea retelei electrice. S-a introdus reteaua de cablu si fibra optica.